2017 RONE Awards




WINNER                     Damnation                  Anna Lowe

1ST RUNNER UP      Ella's Embrace            Kay P. Dawson

2ND RUNNER UP     Cursed by the Moon   Rebekah R. Ganiere



WINNER                     The Dragons of Alsace Farm      Laurie Lewis

RUNNER UP              Garden of Her Heart                   Shanna Hatfield


Historical: Ancient - 16th Century    

WINNER                     King's Knight        Regan Walker

1ST RUNNER UP      Ian's Rose            Suzan Tisdale

2ND RUNNER UP     Rebel Warrior       Regan Walker



WINNER         Spring in Hyde Park   Jennifer Moore, G. G. Vandagriff, Nichole Van

RUNNER UP  Once Upon a True Love's Kiss           Julie Johnstone, Collette Cameron, Katherine Bone, Jillian Chantal, Samantha Grace, Alanna Lucas, Lauren Smith, Victoria Vane


Paranormal: Long

WINNER                     Six                                    R.E. Carr

1ST RUNNER UP      Untouchable Lover          Rosalie Redd

2ND RUNNER UP     Of Spells and Shadows   Camryn Rhys and Krystal Shannan


Historical: 17th Century - Regency  

WINNER                     A Midsummer's Kiss   Meara Platt

1ST RUNNER UP      Scattered Seeds         Julie Doherty

2ND RUNNER UP     Duty Before Desire     Elizabeth Boyce


New Adult              

WINNER         Taming Chloe Summers   Anna Katmore

RUNNER UP  The Future Unborn           Khristina Chess



WINNER                     Lament of the Fallen     Andy Peloquin

1ST RUNNER UP      Escapee                        Edward Hoornaert

2ND RUNNER UP     Beloved Enemy            Hywela Lyn


Time Travel         

WINNER                Must Love Kilts              Angela Quarles

RUNNER UP         Dragon Knight's Ring    Mary Morgan


Chick-Lit/Women's Fiction

WINNER                     Dreaming August                        Terri-Lynne DeFino

1ST RUNNER UP      Live for This                                Kathryn R. Biel

2ND RUNNER UP      Always Room for Cupcakes     Bethany Lopez


Young Adult: General    

WINNER         Gold Rush          Jennifer Comeaux

RUNNER UP  A Chosen Life    K. A. Parkinson


Paranormal: Short                      

WINNER                     The Hunt                                  Harper A. Brooks

1ST RUNNER UP      Rocked by a Vampire              Susan Griscom

2ND RUNNER UP     If You're Haunted, Flaunt It     Sharon Saracino


Suspense/Thriller: Long            (THIS GENRE HAS A TIE FOR THE WINNER)

WINNER           Revelation                    Carter Wilson

WINNER           Slave Queen                H. B. Moore

RUNNER UP    Beneath the Surface               Melynda Price


Historical: Victorian - 20th Century

WINNER         Solitary Horseman      Deborah Camp

RUNNER UP  A Splendid Boy           Melanie Martin


Contemporary: Cops, Jocks and Cowboys

WINNER                     Beauty and the Bull Rider       Victoria Vane

1ST RUNNER UP      Cookie Therapy                      Karla Brandenburg

2ND RUNNER UP      Return to Ruby's Ranch        Rhonda Frankhouser


Contemporary: Sweet               

WINNER                     Mix ’N Match                                                 Lindzee Armstrong

1ST RUNNER UP      Fearless Destiny                                            Annette Bower

2ND RUNNER UP     On the Corner of Heartache and Love           Lisa Swinton


Suspense/Thriller: Short          

WINNER                     Wild on the the Rocks     Kiersten Hallie Krum

1ST RUNNER UP      Web of Deceit                 Lauren Reign

2ND RUNNER UP     Paladine                          Kenneth Eade



WINNER  Sherlock Holmes and the Case of the Brash Blond  Gemma Halliday and Kelly Rey

1ST RUNNER UP      Wedding Day                          Erin Bevan

2ND RUNNER UP     Waking Up in Medellin            Kathryn Lane


Young Adult: Paranormal         

WINNER                     Rising Tides    Katy Haye

1ST RUNNER            Selected          Evelyn Lederman

2ND RUNNER UP     Lay Me Down Tamara Hart Heiner


Contemporary: Steamy 

WINNER                     Challenged      Kate Carley

1ST RUNNER UP      Spoons            Ev Bishop

2ND RUNNER UP     Twila's Tempest  Natasza Waters