2020 RONE Awards

 

 WEEK ONE: April 13 - 19 

Paranormal: Short (6 Finalists)
Charm Me Again - Tena Stetler

Essential Magic - T.M. Cromer

Fire Maidens: Paris - Anna Lowe

Blood King - Amber K. Bryant

Matching Bloodlines - Deborah Garland

Love & Omens - Carrie Pulkinen


 

Contemporary: Sweet (5 Finalists)

Ponytails and Promises - Annette Bower

The Billionaire's Alternate Marriage - Tamie Dearen

Catching Waves - Kimberly Krey

Missing Pieces    Susan Clayton-Goldner

Let's Begin Again - Heather B. Moore

 

Audiobooks (4 Finalists)

Rebel Bear - Anna Lowe/Kelsey Osborne

Starless - Kathryn Le Veque/Brad Wills

Captivated by a Vampire - Susan Griscom/John York/ Gracia Gilland

The Captain - Julie Coulter Bellon/Tristan Wright ** Tie**

War Serenade - Jill Wallace/Peter Noble ** Tie**

 

WEEK TWO: April 20 - 26

Historical: Regency (7 Finalists)
The Baron's Daughter - Laura Beers

Last Duke Standing - Cheryl Bolen

The Lieutenant and the Lady - Collette Cameron

Unkept Promises - Jude Knight

How to Wake a Sleeping Lady - Bree Wolf

Her Midnight Sin - Sofie Darling

A Hand for the Duke - Meredith Bond

The Song of Love -  Meara Platt


 

Young Adult (4 Finalists)
Cherokee Summer - Susan Anthony

Gumshoe and the Mysterious Mushrooms - Laura Hawk

Portal Through the Veil - Miranda Lynn

The Apocalypse Five - Stacey Rourke

 

Cops, Jocks & Cowboys (4 Finalists)

Second Sight - Patricia D. Eddy

Game Changer - Sierra Hill

Nobody Else But You - Claire Marti

Waratah Inn - Lilly Mirren

 

WEEK THREE: April 27 - May 3

Historical: Victorian - 20th Century (7 Finalists)

Nobody's Duke - Scarlett Scott

Evie - Shanna Hatfield

The Balcony Girl - Tina Susedik

The Innocent Wife - CiCi Cordelia

Surrender to Honor - Elizabeth St. Michel

Controlled Burn - Lynda J Cox

The Wicked Sister - Mary Lancaster ** Tie**
 

Moon Water    Pam Webber  **tie**
 

Romantic Comedy (4 Finalists)

Seize the Day - Kathryn R. Biel

Let It Be Me - Laura Chapman

Starfish - Lisa Becker

Babies at Coconuts - Beth Carter

 

Time Travel / Science Fiction (4 Finalists)

To Weave a Highland Tapestry - Mary Morgan

The Girl Who Loves Caravaggio - Belle Ami

Bond Proof - EG Manetti

Tribe of Daughters - Kate L. Mary

 

WEEK FOUR: May 4 - 10

Historical: Ancient - 18th Century (4 Finalists)

Forgotten Secrets - Elizabeth Rose

The Promise - Kathryn Le Veque

The Guardian - Maeve Greyson

The Secret of Skye Isle - Marisa Dillon

 

Fantasy (6 Finalists)

Charmed Against All Odds - Betty Bolte

The Whisperers of Evernow - Heidi Catherine

Tides of Time - Luna Joya

Amber Ruin - Suzanne M Sabol


The Rogue King - Abigail Owen

A Hundred Breaths - Jean M. Grant

 

Contemporary: Steamy (6 Finalists)

Forbidden by Time - Negeen Papehn

I've Got You - Becca Seymour

Typhoon Toby - R. L. Merrill

Will Rise From Ashes - Jean M. Grant

Beyond the Dark - S. H. Pratt

 

Cold Horizon - Kristy McCaffrey

WEEK FIVE: May 11 - 17

Suspense / Thriller (5 Finalists)

Code of Conduct - April White

A Tangled Web - A. Claire Everward

Break My Bones - Rachael Tamayo

For the Love of a SEAL - Dixie Lee Brown

Playing Jasper - Ginger Ring

 

Novella (6 Finalists)

Fatal Break - Beth Prentice

Healing Emily's Heart - CiCi Cordelia

Dragon Burning Bright - Michelle Fox

The Shadowheart Curse - Karilyn Bentley

The Marriage of Time - Mariah Stone

Faceoff - Rebecca Connolly, Heather B. Moore, Sophia Summers

 

Mystery (5 Finalists)

When Mountains Fall - Rolynn Anderson

Sprinkled in Malice - Catherine Bruns

Death by Dissertation - Kelly Brakenhoff

Murder in the Cards - Tony Piazza

Lovely Digits - Jeanine Englert

 

WEEK SIX: May 18 - 24

Paranormal: Long (5 Finalists)

Vermilion Lies - L.D. Rose

Hot Magic - Catherine Kean
Waking the Dead - Kerry Blaisdell

The Dragon of New Orleans - Genevieve Jack

Midnight's Redemption - Isobelle Cate

Historical: Novella (6 Finalists)

Seduced by the Pirate    Maggi Andersen

Wolfeheart - Ashe Barker

The Sinclair Hound - Caroline Lee

Earl of Scarborough - Collette Cameron

Gift of Faith - Shanna Hatfield

The Pirate's Redemption- Ruth A. Cassie

 

Anthology (4 Finalists)

Meows and Mistletoe - Sue-Ellen Welfonder, Sharon Buchbinder, Candace Colt, Darcy Devlon, Mia Ellas, Debra Jess, Kristal Hollis, Kerry Evelyn, Catherine Kean

Timeless Romance Anthology: Kissing a Billionaire - Danyelle Ferguson, Sarah M. Eden, Taylor Hart, Heather B. Moore, Sophia Summers, Annette Lyon

The Midnight Hour: All Hallow's Bride - Kathryn Le Veque, Meara Platt, Scarlett Scott, Mary Lancaster, Maggi Andersen, Chastity Bowlin, Sydney Jane Baily, Violetta Rand

Stars Are Shining Brightly - Paual Quinn, Aubrey Wynne, Meara Platt, Sydney Jane Baily, Collette Cameron, Alexa Aston, Avril Bothiry, Mary Lancaster, Elizabeth Ellen Carter, Lynne Connolly

Submit Horror - Steven Deighan